RC Rotary Grape Stomp Triathlon

Age Group Results

April 06, 2013


Results by Race Wire http://racewire.com/

Men: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Triathlon

Male Top Tri Winners

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 1 Wes Fornes 77 36 1 18:30.42 2 27:30.74 46:01.16 46:01.99
2 2 Ryan Miller 150 27 2 18:57.41 3 27:53.68 46:51.09 46:52.30
3 3 Daniel Caldera 267 30 3 20:30.20 1 27:00.50 47:30.70 47:35.20
 
Top

Female Top Tri Winners

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 12 Marilee Saurenman 208 35 3 22:05.24 1 30:25.33 52:30.57 52:34.46
2 13 Courtney Robles 193 30 2 21:10.77 2 31:30.23 52:41.00 52:46.85
3 16 Chelsea Vancott 236 23 1 20:03.02 3 33:29.94 53:32.96 53:35.80
 
Top

Male 10 to 14

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 52 Jamaje Gladden 87 13 2 26:27.17 1 37:01.00 1:03:28.17 1:03:46.53
2 74 Alex Sanchez 202 10 3 27:17.10 2 40:45.48 1:08:02.58 1:08:20.31
3 85 Saul Garcia 84 10 4 27:17.75 3 43:39.00 1:10:56.75 1:11:14.85
4 133 Jeffery Aguero 12 11 5 34:17.26 4 55:04.57 1:29:21.83 1:29:40.39
 
Top

Female 10 to 14

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 149 Madeline Palmer 168 13 2 39:50.98 1 1:04:36.90 1:44:27.88 1:44:46.67
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 6 Wesley Ewart 317 18 2 19:35.07 2 30:48.43 50:23.50 50:25.30
2 10 Wes Hatfield 315 18 1 19:25.21 3 32:15.44 51:40.65 51:42.81
3 15 Cameron Wagstaff 286 19 3 22:52.04 1 30:25.03 53:17.07 53:28.91
4 46 Corey Brooks 25 17 4 24:02.12 4 38:50.99 1:02:53.11 1:02:55.34
5 111 Parker Shipley 210 15 5 25:05.74 5 54:01.99 1:19:07.73 1:19:23.62
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 87 Kimberly Coombs 41 19 1 27:24.79 1 44:15.50 1:11:40.29 1:11:47.48
2 147 Sarah Howery 106 18 2 33:41.79 2 1:04:40.65 1:38:22.44 1:38:44.41
3 154 Kady Amsbary 13 18 3 36:02.62 3 1:09:31.27 1:45:33.89 1:45:55.18
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 14 Vince Salera 201 24 1 19:22.79 1 33:25.33 52:48.12 53:00.45
2 18 Kevin Wunderly 246 22 2 19:50.18 3 34:13.08 54:03.26 54:06.56
3 27 Jayce Coovert 42 21 3 23:10.54 2 33:50.03 57:00.57 57:19.54
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 16 Chelsea Vancott 236 23 1 20:03.02 1 33:29.94 53:32.96 53:35.80
2 56 Christine Kappeyne 119 23 2 25:48.00 2 38:27.59 1:04:15.59 1:04:26.17
3 103 Nichole Lee 129 24 3 28:51.07 4 47:37.58 1:16:28.65 1:16:41.49
4 112 Roxann Culbertson 44 21 4 34:26.63 3 44:41.24 1:19:07.87 1:19:31.87
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 2 Ryan Miller 150 27 1 18:57.41 1 27:53.68 46:51.09 46:52.30
2 11 Joseph Farrell 72 29 2 20:01.21 2 31:51.42 51:52.63 51:53.20
3 20 Alex Flores 76 29 3 21:56.18 3 33:03.44 54:59.62 55:10.31
4 23 Connor Harwood 96 26 4 22:24.57 4 33:21.07 55:45.64 55:53.45
5 34 Jeff Parnes 170 27 6 25:04.02 5 34:00.51 59:04.53 59:26.85
6 37 Andrew Smith 212 27 7 25:29.73 6 34:16.95 59:46.68 1:00:02.58
7 41 Joseph Boniwell 23 27 5 22:25.70 7 38:32.49 1:00:58.19 1:01:04.33
8 83 Eric Torres 223 27 9 29:32.08 8 40:25.10 1:09:57.18 1:10:02.91
9 97 Antonio Zuniga 249 28 8 29:23.58 9 44:37.45 1:14:01.03 1:14:07.36
10 126 Jeffrey Montojo 153 26 10 30:41.03 10 54:39.88 1:25:20.91 1:25:49.25
11 139 Robert Delatorre 57 29 11 36:16.49 11 56:26.98 1:32:43.47 1:32:58.30
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 43 Ariana Mota 157 29 2 23:56.30 1 37:54.64 1:01:50.94 1:02:00.77
2 50 Fae Dagonese 45 27 1 23:34.77 2 39:47.53 1:03:22.30 1:03:29.91
3 66 Nicole Paladino 166 25 4 25:43.09 3 40:26.80 1:06:09.89 1:06:26.39
4 75 Natalie Farrell 73 27 5 26:07.81 5 41:56.75 1:08:04.56 1:08:12.39
5 76 Joy Turner 229 25 6 26:08.51 4 41:56.30 1:08:04.81 1:08:12.19
6 82 Valerie Escalante 63 26 7 27:38.88 6 41:56.99 1:09:35.87 1:09:41.35
7 91 Stacy Davis 49 26 8 28:16.95 8 43:56.03 1:12:12.98 1:12:19.56
8 95 Allison Goodwine 88 25 9 29:54.36 7 43:05.49 1:12:59.85 1:13:07.66
9 107 Dianna Santos 207 27 12 32:22.30 9 45:27.09 1:17:49.39 1:18:02.73
10 115 Claudia Morel 155 29 3 24:46.44 12 56:06.53 1:20:52.97 1:21:07.84
11 120 Jessica Fuller 79 26 10 30:06.07 10 52:49.70 1:22:55.77 1:23:18.35
12 129 Shannon Lacabanne 125 29 11 32:02.29 11 55:05.74 1:27:08.03 1:27:23.39
13 137 Monica Haerens 94 26 13 34:23.77 13 57:33.74 1:31:57.51 1:32:13.35
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 3 Daniel Caldera 267 30 1 20:30.20 1 27:00.50 47:30.70 47:35.20
2 21 Daniel Carroll 32 31 3 23:38.61 2 31:27.81 55:06.42 55:09.32
3 29 Ryan Abbott 6 34 4 24:30.05 3 32:38.36 57:08.41 57:19.94
4 55 Raul Acuna 10 32 5 24:32.86 5 39:26.20 1:03:59.06 1:04:08.33
5 57 Kirk Malone 138 34 6 26:02.96 4 38:30.72 1:04:33.68 1:04:56.22
6 77 Sergio Canales 30 33 2 23:31.33 7 44:38.51 1:08:09.84 1:08:09.84
7 78 Marco Sanchez 204 31 7 27:49.35 6 40:27.86 1:08:17.21 1:08:22.75
8 124 Mac Salcido 200 33 11 36:07.62 8 48:55.75 1:25:03.37 1:25:14.89
9 127 Oscar Quiroz 186 32 8 28:14.19 9 57:08.49 1:25:22.68 1:25:33.38
10 138 Christian Haerens 93 30 10 33:21.87 10 58:40.26 1:32:02.13 1:32:17.91
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 13 Courtney Robles 193 30 1 21:10.77 1 31:30.23 52:41.00 52:46.85
2 36 Candace Morgan 156 33 3 23:50.48 2 35:32.51 59:22.99 59:26.27
3 42 Karen Zwicker 250 33 2 23:14.31 4 38:13.79 1:01:28.10 1:01:41.68
4 59 Nicole Caldera 268 30 5 27:14.81 3 37:26.94 1:04:41.75 1:05:02.33
5 70 Blanca Kelley 121 33 4 24:13.99 5 43:20.82 1:07:34.81 1:07:49.40
6 102 Anika Ortiz 165 34 7 30:02.36 6 46:24.88 1:16:27.24 1:16:42.10
7 122 Teresa Lewis 313 30 6 28:13.04 8 55:24.72 1:23:37.76 1:23:45.36
8 128 Carli Sandoval 205 34 8 32:39.50 7 53:38.11 1:26:17.61 1:26:30.38
9 134 Kandice Stone 218 32 9 32:44.31 10 58:36.18 1:31:20.49 1:31:44.32
10 141 Karla Cienfuegos 36 31 11 36:07.41 9 57:18.49 1:33:25.90 1:33:25.90
11 144 Fabiola Ruiz De Martinez 198 31 10 33:37.96 11 1:03:34.92 1:37:12.88 1:37:28.32
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 1 Wes Fornes 77 36 1 18:30.42 2 27:30.74 46:01.16 46:01.99
2 4 Brian Abraham 7 36 3 21:04.74 1 27:16.76 48:21.50 48:23.74
3 26 Meli Mandujano 139 37 2 19:59.92 3 36:17.29 56:17.21 56:20.90
4 39 Brian Summers 219 37 4 22:56.86 5 37:44.20 1:00:41.06 1:00:47.83
5 54 Michael Kerr 123 36 7 26:13.74 4 37:36.18 1:03:49.92 1:03:57.53
6 71 Cassie Wright Jr 245 36 8 26:24.89 6 41:11.16 1:07:36.05 1:08:04.59
7 80 Francisco Escobar 64 37 6 25:16.48 10 43:43.56 1:09:00.04 1:09:24.94
8 90 Edward Hawkins 97 39 9 27:36.37 11 44:30.76 1:12:07.13 1:12:30.32
9 96 Roy Ballesteros 18 38 11 31:10.35 7 42:36.13 1:13:46.48 1:14:16.33
10 100 Paolo Nario 158 36 12 31:25.38 9 43:27.92 1:14:53.30 1:15:07.71
11 104 Ignacio Sanchez 203 38 10 30:39.97 13 46:06.44 1:16:46.41 1:16:47.99
12 105 Dennis Dalton 47 37 15 33:23.80 8 43:26.48 1:16:50.28 1:17:04.87
13 106 Sean Marren 141 37 13 31:50.57 12 45:55.94 1:17:46.51 1:18:15.34
14 116 Danny Morel 351 35 5 24:54.62 15 56:37.50 1:21:32.12 1:21:32.12
15 125 Dan Sandoval 206 36 14 32:38.57 14 52:37.77 1:25:16.34 1:25:30.17
16 143 Juan Carlos Quiroz Zolezzi 187 37 16 34:10.36 16 1:01:07.90 1:35:18.26 1:35:30.10
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 12 Marilee Saurenman 208 35 1 22:05.24 1 30:25.33 52:30.57 52:34.46
2 17 Sinta Troccoli 226 38 2 23:09.78 2 30:36.52 53:46.30 53:49.78
3 72 Analia Corrales 43 35 3 28:15.04 3 39:28.57 1:07:43.61 1:08:00.20
4 123 Amirah Dalton 46 35 5 33:37.44 4 50:46.73 1:24:24.17 1:24:39.88
5 131 Martha Rothwell 195 37 4 29:57.61 7 57:24.81 1:27:22.42 1:27:46.39
6 132 Amanda Rivera 191 36 6 34:28.08 5 53:08.69 1:27:36.77 1:27:44.59
7 135 Desiree Pena 278 35 8 36:33.06 6 55:07.69 1:31:40.75 1:32:10.31
8 146 Nicole Chiles 34 38 7 36:16.04 8 1:01:57.93 1:38:13.97 1:38:21.59
9 148 Marivel Zialcita 248 37 9 37:12.26 9 1:02:49.55 1:40:01.81 1:40:10.41
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 5 Simon Horton 104 44 1 20:35.69 1 28:03.68 48:39.37 48:41.80
2 22 David Spry 214 40 2 22:31.44 2 33:04.97 55:36.41 55:57.71
3 28 Lawrence Markey 140 42 3 22:57.57 5 34:07.32 57:04.89 57:12.86
4 31 Patick Flynn 5 43 4 23:28.80 4 33:46.19 57:14.99 57:26.82
5 32 Sean McMillin 147 40 5 25:22.98 3 33:25.08 58:48.06 59:05.96
6 49 Ron Fakhoury 69 42 8 26:31.61 6 36:49.46 1:03:21.07 1:03:29.29
7 53 Darryl Thomas 222 44 6 25:23.27 7 38:05.62 1:03:28.89 1:03:28.89
8 68 Eric Hernandez 282 42 9 27:13.24 8 40:09.51 1:07:22.75 1:07:39.46
9 73 Luis Torres 311 40 7 26:23.00 9 41:27.87 1:07:50.87 1:08:16.45
10 92 Jason McClure 143 42 10 27:18.51 12 45:28.21 1:12:46.72 1:13:02.60
11 94 Andrew Lim 136 44 11 29:42.32 11 43:16.22 1:12:58.54 1:13:16.36
12 98 Ricky Lee 130 44 12 32:47.02 10 42:00.38 1:14:47.40 1:14:59.98
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 44 Orietta Degonia 54 41 1 24:04.40 2 37:53.86 1:01:58.26 1:02:03.19
2 47 Jaymi Abusham 8 42 4 26:51.09 1 36:20.19 1:03:11.28 1:03:16.83
3 51 Jeanette Madaloni 137 42 2 24:48.02 3 38:35.25 1:03:23.27 1:03:31.89
4 58 Angie Gonzalez 358 44 3 25:52.80 4 38:46.02 1:04:38.82 1:04:42.16
5 99 Denise Dodge 61 42 5 30:12.81 5 44:36.20 1:14:49.01 1:15:14.84
6 117 Toni Njoroge 277 42 6 31:01.80 7 51:34.05 1:22:35.85 1:22:47.67
7 118 Deborah Garcia 83 44 7 33:35.13 6 49:10.42 1:22:45.55 1:23:07.88
8 155 Elizabeth Schoettger 209 43 8 41:50.34 8 1:04:12.76 1:46:03.10 1:46:22.68
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 9 Fausto Farfan 70 45 2 21:34.28 1 29:40.17 51:14.45 51:17.30
2 19 Tony Troccoli 227 48 1 21:27.05 4 33:28.79 54:55.84 54:59.31
3 25 Eric Sorensen 213 48 4 24:34.74 2 31:29.90 56:04.64 56:07.28
4 33 Jim Ewart 322 47 5 26:34.64 3 32:18.60 58:53.24 58:55.57
5 35 Gregg Vanbogget 235 46 3 24:16.79 5 34:58.51 59:15.30 59:20.79
6 64 Scot Moga 152 45 7 28:22.97 6 37:09.86 1:05:32.83 1:05:38.66
7 89 Kevin Payment 174 46 6 27:43.34 8 44:21.83 1:12:05.17 1:12:28.95
8 108 Menandro Cunanan 270 45 8 34:19.64 7 43:49.69 1:18:09.33 1:18:31.16
9 136 Christopher Delgadillo 58 48 9 36:29.69 9 55:13.19 1:31:42.88 1:32:17.60
10 153 Monte Shipps 211 45 10 41:41.02 10 1:03:28.76 1:45:09.78 1:45:36.62
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 79 Peggy Cartwright 33 46 2 27:28.75 2 40:48.46 1:08:17.21 1:08:26.10
2 81 Shirley Jones 118 48 3 29:05.82 1 40:18.55 1:09:24.37 1:09:42.35
3 88 Stacey Guierrez 92 48 4 29:34.02 3 42:11.49 1:11:45.51 1:11:52.34
4 101 Susan Ashcraft 284 48 5 31:36.57 5 43:56.80 1:15:33.37 1:16:01.70
5 113 Julie McLean 146 45 1 25:06.56 8 54:01.40 1:19:07.96 1:19:24.66
6 114 Jeanne Nicolson 161 47 7 35:31.00 4 43:46.72 1:19:17.72 1:19:36.62
7 119 Ginamarie Richards 190 47 6 33:07.77 6 49:45.23 1:22:53.00 1:23:13.45
8 130 Patricia Espinosa 65 46 8 36:25.93 7 50:42.23 1:27:08.16 1:27:39.14
9 140 Lisa Delgadillo 60 46 9 36:36.49 9 56:07.87 1:32:44.36 1:33:19.19
10 152 Jan Newton 160 47 10 41:50.81 11 1:03:03.95 1:44:54.76 1:45:13.88
11 156 Janet Palmer 167 46 12 45:23.59 10 1:01:26.22 1:46:49.81 1:47:19.15
12 158 Ericka Stewart 216 49 11 44:33.34 12 1:32:18.34 2:16:51.68 2:17:08.20
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 7 Ron Ikehara 108 51 2 21:22.42 1 29:13.65 50:36.07 50:38.31
2 8 Michael Nelson 159 54 1 20:47.10 2 30:20.33 51:07.43 51:08.20
3 24 John Abusham 9 51 3 22:48.44 3 33:12.46 56:00.90 56:06.82
4 30 David Farguson 71 50 4 23:49.54 4 33:21.18 57:10.72 57:18.93
5 38 Jake Rudrich 316 51 6 25:23.29 5 34:33.17 59:56.46 1:00:07.30
6 60 Chuck Vanderhill 237 53 8 28:46.57 6 36:19.52 1:05:06.09 1:05:20.39
7 62 Troy Day 50 51 9 29:03.66 7 36:26.04 1:05:29.70 1:05:44.55
8 65 Kevin Brooks 26 51 5 24:48.10 9 40:56.14 1:05:44.24 1:05:54.93
9 67 Douglas Jones 115 54 7 26:43.66 8 40:26.17 1:07:09.83 1:07:43.31
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 45 Birgitt Walpus 240 52 1 24:57.79 2 37:08.29 1:02:06.08 1:02:09.67
2 48 Sandy McGann 144 52 2 27:30.30 1 35:41.06 1:03:11.36 1:03:16.50
3 63 Diane Guido 91 51 3 27:43.67 3 37:48.33 1:05:32.00 1:05:45.97
4 84 Kandi Decarlo 53 52 6 30:56.86 4 39:55.16 1:10:52.02 1:11:08.31
5 86 Karen Turchan 228 53 4 28:42.56 5 42:30.39 1:11:12.95 1:11:37.53
6 93 Terri Willoughby 244 53 5 28:54.02 6 43:58.69 1:12:52.71 1:13:09.29
7 145 Judy Michaels 148 53 7 37:47.05 7 59:36.83 1:37:23.88 1:37:46.41
8 159 Julia Bjelland 22 52 8 44:32.65 8 1:33:20.58 2:17:53.23 2:18:11.20
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 40 Jim Partridge 369 55 1 24:53.80 1 35:59.14 1:00:52.94 1:01:30.52
2 61 Richard Taylor 221 57 3 28:23.32 2 36:51.80 1:05:15.12 1:05:28.92
3 69 Robert Turchan 230 55 2 26:29.22 3 41:05.56 1:07:34.78 1:07:59.99
4 110 Darrell Wagoner 239 59 4 32:35.45 4 45:50.33 1:18:25.78 1:18:28.62
5 121 Brian Pearson 175 55 5 33:01.63 6 50:26.24 1:23:27.87 1:24:02.38
6 142 Patrick Ross 194 59 6 44:03.01 5 50:02.52 1:34:05.53 1:36:02.16
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 109 Anita Undercoffer 231 58 1 30:39.50 1 47:34.33 1:18:13.83 1:18:22.16
2 151 Kris Andreasen 14 55 2 41:48.22 2 1:03:03.18 1:44:51.40 1:45:11.85
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 150 Jo Lam 126 61 1 46:20.71 1 58:22.91 1:44:43.62 1:45:06.35
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Rnk Time Time Time
1 157 Bob Patterson 173 77     1 1:49:15.61 1:49:15.61 1:49:53.94