RC Rotary Grape Stomp Triathlon

Overall Results

April 06, 2013


Results by Race Wire http://racewire.com/
 

Triathlon

  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
1 Wes Fornes 77 36 M 1 35-39 1 18:30.42 3 27:30.74 46:01.16 46:01.99
2 Ryan Miller 150 27 M 1 25-29 2 18:57.41 4 27:53.68 46:51.09 46:52.30
3 Daniel Caldera 267 30 M 1 30-34 10 20:30.20 1 27:00.50 47:30.70 47:35.20
4 Brian Abraham 7 36 M 2 35-39 13 21:04.74 2 27:16.76 48:21.50 48:23.74
5 Simon Horton 104 44 M 1 40-44 11 20:35.69 5 28:03.68 48:39.37 48:41.80
6 Wesley Ewart 317 18 M 1 15-19 5 19:35.07 12 30:48.43 50:23.50 50:25.30
7 Ron Ikehara 108 51 M 1 50-54 16 21:22.42 6 29:13.65 50:36.07 50:38.31
8 Michael Nelson 159 54 M 2 50-54 12 20:47.10 8 30:20.33 51:07.43 51:08.20
9 Fausto Farfan 70 45 M 1 45-49 18 21:34.28 7 29:40.17 51:14.45 51:17.30
10 Wes Hatfield 315 18 M 2 15-19 4 19:25.21 17 32:15.44 51:40.65 51:42.81
11 Joseph Farrell 72 29 M 2 25-29 8 20:01.21 16 31:51.42 51:52.63 51:53.20
12 Marilee Saurenman 208 35 F 1 35-39 20 22:05.24 10 30:25.33 52:30.57 52:34.46
13 Courtney Robles 193 30 F 1 30-34 15 21:10.77 15 31:30.23 52:41.00 52:46.85
14 Vince Salera 201 24 M 1 20-24 3 19:22.79 26 33:25.33 52:48.12 53:00.45
15 Cameron Wagstaff 286 19 M 3 15-19 25 22:52.04 9 30:25.03 53:17.07 53:28.91
16 Chelsea Vancott 236 23 F 1 20-24 9 20:03.02 28 33:29.94 53:32.96 53:35.80
17 Sinta Troccoli 226 38 F 2 35-39 28 23:09.78 11 30:36.52 53:46.30 53:49.78
18 Kevin Wunderly 246 22 M 2 20-24 6 19:50.18 33 34:13.08 54:03.26 54:06.56
19 Tony Troccoli 227 48 M 2 45-49 17 21:27.05 27 33:28.79 54:55.84 54:59.31
20 Alex Flores 76 29 M 3 25-29 19 21:56.18 20 33:03.44 54:59.62 55:10.31
21 Daniel Carroll 32 31 M 2 30-34 34 23:38.61 13 31:27.81 55:06.42 55:09.32
22 David Spry 214 40 M 2 40-44 23 22:31.44 21 33:04.97 55:36.41 55:57.71
23 Connor Harwood 96 26 M 4 25-29 21 22:24.57 23 33:21.07 55:45.64 55:53.45
24 John Abusham 9 51 M 3 50-54 24 22:48.44 22 33:12.46 56:00.90 56:06.82
25 Eric Sorensen 213 48 M 3 45-49 44 24:34.74 14 31:29.90 56:04.64 56:07.28
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
26 Meli Mandujano 139 37 M 3 35-39 7 19:59.92 40 36:17.29 56:17.21 56:20.90
27 Jayce Coovert 42 21 M 3 20-24 29 23:10.54 30 33:50.03 57:00.57 57:19.54
28 Lawrence Markey 140 42 M 3 40-44 27 22:57.57 32 34:07.32 57:04.89 57:12.86
29 Ryan Abbott 6 34 M 3 30-34 42 24:30.05 19 32:38.36 57:08.41 57:19.94
30 David Farguson 71 50 M 4 50-54 35 23:49.54 24 33:21.18 57:10.72 57:18.93
31 Patick Flynn 5 43 M 4 40-44 31 23:28.80 29 33:46.19 57:14.99 57:26.82
32 Sean McMillin 147 40 M 5 40-44 55 25:22.98 25 33:25.08 58:48.06 59:05.96
33 Jim Ewart 322 47 M 4 45-49 71 26:34.64 18 32:18.60 58:53.24 58:55.57
34 Jeff Parnes 170 27 M 5 25-29 51 25:04.02 31 34:00.51 59:04.53 59:26.85
35 Gregg Vanbogget 235 46 M 5 45-49 41 24:16.79 36 34:58.51 59:15.30 59:20.79
36 Candace Morgan 156 33 F 2 30-34 36 23:50.48 37 35:32.51 59:22.99 59:26.27
37 Andrew Smith 212 27 M 6 25-29 58 25:29.73 34 34:16.95 59:46.68 1:00:02.58
38 Jake Rudrich 316 51 M 5 50-54 57 25:23.29 35 34:33.17 59:56.46 1:00:07.30
39 Brian Summers 219 37 M 4 35-39 26 22:56.86 51 37:44.20 1:00:41.06 1:00:47.83
40 Jim Partridge 369 55 M 1 55-59 48 24:53.80 39 35:59.14 1:00:52.94 1:01:30.52
41 Joseph Boniwell 23 27 M 7 25-29 22 22:25.70 59 38:32.49 1:00:58.19 1:01:04.33
42 Karen Zwicker 250 33 F 3 30-34 30 23:14.31 56 38:13.79 1:01:28.10 1:01:41.68
43 Ariana Mota 157 29 F 1 25-29 37 23:56.30 54 37:54.64 1:01:50.94 1:02:00.77
44 Orietta Degonia 54 41 F 1 40-44 39 24:04.40 53 37:53.86 1:01:58.26 1:02:03.19
45 Birgitt Walpus 240 52 F 1 50-54 50 24:57.79 47 37:08.29 1:02:06.08 1:02:09.67
46 Corey Brooks 25 17 M 4 15-19 38 24:02.12 62 38:50.99 1:02:53.11 1:02:55.34
47 Jaymi Abusham 8 42 F 2 40-44 74 26:51.09 42 36:20.19 1:03:11.28 1:03:16.83
48 Sandy McGann 144 52 F 2 50-54 82 27:30.30 38 35:41.06 1:03:11.36 1:03:16.50
49 Ron Fakhoury 69 42 M 6 40-44 70 26:31.61 44 36:49.46 1:03:21.07 1:03:29.29
50 Fae Dagonese 45 27 F 2 25-29 33 23:34.77 65 39:47.53 1:03:22.30 1:03:29.91
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
51 Jeanette Madaloni 137 42 F 3 40-44 46 24:48.02 60 38:35.25 1:03:23.27 1:03:31.89
52 Jamaje Gladden 87 13 M 1 10-14 68 26:27.17 46 37:01.00 1:03:28.17 1:03:46.53
53 Darryl Thomas 222 44 M 7 40-44 56 25:23.27 55 38:05.62 1:03:28.89 1:03:28.89
54 Michael Kerr 123 36 M 5 35-39 65 26:13.74 50 37:36.18 1:03:49.92 1:03:57.53
55 Raul Acuna 10 32 M 4 30-34 43 24:32.86 63 39:26.20 1:03:59.06 1:04:08.33
56 Christine Kappeyne 119 23 F 2 20-24 60 25:48.00 57 38:27.59 1:04:15.59 1:04:26.17
57 Kirk Malone 138 34 M 5 30-34 62 26:02.96 58 38:30.72 1:04:33.68 1:04:56.22
58 Angie Gonzalez 358 44 F 4 40-44 61 25:52.80 61 38:46.02 1:04:38.82 1:04:42.16
59 Nicole Caldera 268 30 F 4 30-34 76 27:14.81 49 37:26.94 1:04:41.75 1:05:02.33
60 Chuck Vanderhill 237 53 M 6 50-54 96 28:46.57 41 36:19.52 1:05:06.09 1:05:20.39
61 Richard Taylor 221 57 M 2 55-59 93 28:23.32 45 36:51.80 1:05:15.12 1:05:28.92
62 Troy Day 50 51 M 7 50-54 99 29:03.66 43 36:26.04 1:05:29.70 1:05:44.55
63 Diane Guido 91 51 F 3 50-54 86 27:43.67 52 37:48.33 1:05:32.00 1:05:45.97
64 Scot Moga 152 45 M 6 45-49 92 28:22.97 48 37:09.86 1:05:32.83 1:05:38.66
65 Kevin Brooks 26 51 M 8 50-54 47 24:48.10 75 40:56.14 1:05:44.24 1:05:54.93
66 Nicole Paladino 166 25 F 3 25-29 59 25:43.09 71 40:26.80 1:06:09.89 1:06:26.39
67 Douglas Jones 115 54 M 9 50-54 73 26:43.66 70 40:26.17 1:07:09.83 1:07:43.31
68 Eric Hernandez 282 42 M 8 40-44 75 27:13.24 67 40:09.51 1:07:22.75 1:07:39.46
69 Robert Turchan 230 55 M 3 55-59 69 26:29.22 76 41:05.56 1:07:34.78 1:07:59.99
70 Blanca Kelley 121 33 F 5 30-34 40 24:13.99 88 43:20.82 1:07:34.81 1:07:49.40
71 Cassie Wright Jr 245 36 M 6 35-39 67 26:24.89 77 41:11.16 1:07:36.05 1:08:04.59
72 Analia Corrales 43 35 F 3 35-39 90 28:15.04 64 39:28.57 1:07:43.61 1:08:00.20
73 Luis Torres 311 40 M 9 40-44 66 26:23.00 78 41:27.87 1:07:50.87 1:08:16.45
74 Alex Sanchez 202 10 M 2 10-14 77 27:17.10 73 40:45.48 1:08:02.58 1:08:20.31
75 Natalie Farrell 73 27 F 4 25-29 63 26:07.81 80 41:56.75 1:08:04.56 1:08:12.39
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
76 Joy Turner 229 25 F 5 25-29 64 26:08.51 79 41:56.30 1:08:04.81 1:08:12.19
77 Sergio Canales 30 33 M 6 30-34 32 23:31.33 103 44:38.51 1:08:09.84 1:08:09.84
78 Peggy Cartwright 33 46 F 1 45-49 81 27:28.75 74 40:48.46 1:08:17.21 1:08:26.10
79 Marco Sanchez 204 31 M 7 30-34 87 27:49.35 72 40:27.86 1:08:17.21 1:08:22.75
80 Francisco Escobar 64 37 M 7 35-39 54 25:16.48 92 43:43.56 1:09:00.04 1:09:24.94
81 Shirley Jones 118 48 F 2 45-49 100 29:05.82 68 40:18.55 1:09:24.37 1:09:42.35
82 Valerie Escalante 63 26 F 6 25-29 84 27:38.88 81 41:56.99 1:09:35.87 1:09:41.35
83 Eric Torres 223 27 M 8 25-29 102 29:32.08 69 40:25.10 1:09:57.18 1:10:02.91
84 Kandi Decarlo 53 52 F 4 50-54 113 30:56.86 66 39:55.16 1:10:52.02 1:11:08.31
85 Saul Garcia 84 10 M 3 10-14 78 27:17.75 91 43:39.00 1:10:56.75 1:11:14.85
86 Karen Turchan 228 53 F 5 50-54 95 28:42.56 84 42:30.39 1:11:12.95 1:11:37.53
87 Kimberly Coombs 41 19 F 1 15-19 80 27:24.79 98 44:15.50 1:11:40.29 1:11:47.48
88 Stacey Guierrez 92 48 F 3 45-49 103 29:34.02 83 42:11.49 1:11:45.51 1:11:52.34
89 Kevin Payment 174 46 M 7 45-49 85 27:43.34 99 44:21.83 1:12:05.17 1:12:28.95
90 Edward Hawkins 97 39 M 8 35-39 83 27:36.37 100 44:30.76 1:12:07.13 1:12:30.32
91 Stacy Davis 49 26 F 7 25-29 91 28:16.95 95 43:56.03 1:12:12.98 1:12:19.56
92 Jason McClure 143 42 M 10 40-44 79 27:18.51 106 45:28.21 1:12:46.72 1:13:02.60
93 Terri Willoughby 244 53 F 6 50-54 98 28:54.02 97 43:58.69 1:12:52.71 1:13:09.29
94 Andrew Lim 136 44 M 11 40-44 104 29:42.32 87 43:16.22 1:12:58.54 1:13:16.36
95 Allison Goodwine 88 25 F 8 25-29 105 29:54.36 86 43:05.49 1:12:59.85 1:13:07.66
96 Roy Ballesteros 18 38 M 9 35-39 115 31:10.35 85 42:36.13 1:13:46.48 1:14:16.33
97 Antonio Zuniga 249 28 M 9 25-29 101 29:23.58 102 44:37.45 1:14:01.03 1:14:07.36
98 Ricky Lee 130 44 M 12 40-44 125 32:47.02 82 42:00.38 1:14:47.40 1:14:59.98
99 Denise Dodge 61 42 F 5 40-44 109 30:12.81 101 44:36.20 1:14:49.01 1:15:14.84
100 Paolo Nario 158 36 M 10 35-39 116 31:25.38 90 43:27.92 1:14:53.30 1:15:07.71
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
101 Susan Ashcraft 284 48 F 4 45-49 117 31:36.57 96 43:56.80 1:15:33.37 1:16:01.70
102 Anika Ortiz 165 34 F 6 30-34 107 30:02.36 110 46:24.88 1:16:27.24 1:16:42.10
103 Nichole Lee 129 24 F 3 20-24 97 28:51.07 112 47:37.58 1:16:28.65 1:16:41.49
104 Ignacio Sanchez 203 38 M 11 35-39 111 30:39.97 109 46:06.44 1:16:46.41 1:16:47.99
105 Dennis Dalton 47 37 M 12 35-39 129 33:23.80 89 43:26.48 1:16:50.28 1:17:04.87
106 Sean Marren 141 37 M 13 35-39 118 31:50.57 108 45:55.94 1:17:46.51 1:18:15.34
107 Dianna Santos 207 27 F 9 25-29 120 32:22.30 105 45:27.09 1:17:49.39 1:18:02.73
108 Menandro Cunanan 270 45 M 8 45-49 136 34:19.64 94 43:49.69 1:18:09.33 1:18:31.16
109 Anita Undercoffer 231 58 F 1 55-59 110 30:39.50 111 47:34.33 1:18:13.83 1:18:22.16
110 Darrell Wagoner 239 59 M 4 55-59 121 32:35.45 107 45:50.33 1:18:25.78 1:18:28.62
111 Parker Shipley 210 15 M 5 15-19 52 25:05.74 126 54:01.99 1:19:07.73 1:19:23.62
112 Roxann Culbertson 44 21 F 4 20-24 138 34:26.63 104 44:41.24 1:19:07.87 1:19:31.87
113 Julie McLean 146 45 F 5 45-49 53 25:06.56 125 54:01.40 1:19:07.96 1:19:24.66
114 Jeanne Nicolson 161 47 F 6 45-49 140 35:31.00 93 43:46.72 1:19:17.72 1:19:36.62
115 Claudia Morel 155 29 F 10 25-29 45 24:46.44 133 56:06.53 1:20:52.97 1:21:07.84
116 Danny Morel 351 35 M 14 35-39 49 24:54.62 136 56:37.50 1:21:32.12 1:21:32.12
117 Toni Njoroge 277 42 F 6 40-44 114 31:01.80 120 51:34.05 1:22:35.85 1:22:47.67
118 Deborah Garcia 83 44 F 7 40-44 130 33:35.13 114 49:10.42 1:22:45.55 1:23:07.88
119 Ginamarie Richards 190 47 F 7 45-49 127 33:07.77 115 49:45.23 1:22:53.00 1:23:13.45
120 Jessica Fuller 79 26 F 11 25-29 108 30:06.07 122 52:49.70 1:22:55.77 1:23:18.35
121 Brian Pearson 175 55 M 5 55-59 126 33:01.63 117 50:26.24 1:23:27.87 1:24:02.38
122 Teresa Lewis 313 30 F 7 30-34 88 28:13.04 132 55:24.72 1:23:37.76 1:23:45.36
123 Amirah Dalton 46 35 F 4 35-39 131 33:37.44 119 50:46.73 1:24:24.17 1:24:39.88
124 Mac Salcido 200 33 M 8 30-34 143 36:07.62 113 48:55.75 1:25:03.37 1:25:14.89
125 Dan Sandoval 206 36 M 15 35-39 122 32:38.57 121 52:37.77 1:25:16.34 1:25:30.17
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
126 Jeffrey Montojo 153 26 M 10 25-29 112 30:41.03 127 54:39.88 1:25:20.91 1:25:49.25
127 Oscar Quiroz 186 32 M 9 30-34 89 28:14.19 137 57:08.49 1:25:22.68 1:25:33.38
128 Carli Sandoval 205 34 F 8 30-34 123 32:39.50 124 53:38.11 1:26:17.61 1:26:30.38
129 Shannon Lacabanne 125 29 F 12 25-29 119 32:02.29 129 55:05.74 1:27:08.03 1:27:23.39
130 Patricia Espinosa 65 46 F 8 45-49 146 36:25.93 118 50:42.23 1:27:08.16 1:27:39.14
131 Martha Rothwell 195 37 F 5 35-39 106 29:57.61 139 57:24.81 1:27:22.42 1:27:46.39
132 Amanda Rivera 191 36 F 6 35-39 139 34:28.08 123 53:08.69 1:27:36.77 1:27:44.59
133 Jeffery Aguero 12 11 M 4 10-14 135 34:17.26 128 55:04.57 1:29:21.83 1:29:40.39
134 Kandice Stone 218 32 F 9 30-34 124 32:44.31 142 58:36.18 1:31:20.49 1:31:44.32
135 Desiree Pena 278 35 F 7 35-39 148 36:33.06 130 55:07.69 1:31:40.75 1:32:10.31
136 Christopher Delgadillo 58 48 M 9 45-49 147 36:29.69 131 55:13.19 1:31:42.88 1:32:17.60
137 Monica Haerens 94 26 F 13 25-29 137 34:23.77 140 57:33.74 1:31:57.51 1:32:13.35
138 Christian Haerens 93 30 M 10 30-34 128 33:21.87 143 58:40.26 1:32:02.13 1:32:17.91
139 Robert Delatorre 57 29 M 11 25-29 145 36:16.49 135 56:26.98 1:32:43.47 1:32:58.30
140 Lisa Delgadillo 60 46 F 9 45-49 149 36:36.49 134 56:07.87 1:32:44.36 1:33:19.19
141 Karla Cienfuegos 36 31 F 10 30-34 142 36:07.41 138 57:18.49 1:33:25.90 1:33:25.90
142 Patrick Ross 194 59 M 6 55-59 157 44:03.01 116 50:02.52 1:34:05.53 1:36:02.16
143 Juan Carlos Quiroz Zolezzi 187 37 M 16 35-39 134 34:10.36 145 1:01:07.90 1:35:18.26 1:35:30.10
144 Fabiola Ruiz De Martinez 198 31 F 11 30-34 132 33:37.96 152 1:03:34.92 1:37:12.88 1:37:28.32
145 Judy Michaels 148 53 F 7 50-54 151 37:47.05 144 59:36.83 1:37:23.88 1:37:46.41
146 Nicole Chiles 34 38 F 8 35-39 144 36:16.04 147 1:01:57.93 1:38:13.97 1:38:21.59
147 Sarah Howery 106 18 F 2 15-19 133 33:41.79 155 1:04:40.65 1:38:22.44 1:38:44.41
148 Marivel Zialcita 248 37 F 9 35-39 150 37:12.26 148 1:02:49.55 1:40:01.81 1:40:10.41
149 Madeline Palmer 168 13 F 1 10-14 152 39:50.98 154 1:04:36.90 1:44:27.88 1:44:46.67
150 Jo Lam 126 61 F 1 60-64 161 46:20.71 141 58:22.91 1:44:43.62 1:45:06.35
 
  ------- Run ------- ------- Bike/Swim ------- Chip Gun
Place Name Bib No Age Gender Age Group Rnk Time Rnk Time Time Time
151 Kris Andreasen 14 55 F 2 55-59 154 41:48.22 149 1:03:03.18 1:44:51.40 1:45:11.85
152 Jan Newton 160 47 F 10 45-49 156 41:50.81 150 1:03:03.95 1:44:54.76 1:45:13.88
153 Monte Shipps 211 45 M 10 45-49 153 41:41.02 151 1:03:28.76 1:45:09.78 1:45:36.62
154 Kady Amsbary 13 18 F 3 15-19 141 36:02.62 156 1:09:31.27 1:45:33.89 1:45:55.18
155 Elizabeth Schoettger 209 43 F 8 40-44 155 41:50.34 153 1:04:12.76 1:46:03.10 1:46:22.68
156 Janet Palmer 167 46 F 11 45-49 160 45:23.59 146 1:01:26.22 1:46:49.81 1:47:19.15
157 Bob Patterson 173 77 M 1 70-99     159 1:49:15.61 1:49:15.61 1:49:53.94
158 Ericka Stewart 216 49 F 12 45-49 159 44:33.34 157 1:32:18.34 2:16:51.68 2:17:08.20
159 Julia Bjelland 22 52 F 8 50-54 158 44:32.65 158 1:33:20.58 2:17:53.23 2:18:11.20